Sun & Food

Eko Kiszonki Bakterie do kiszenia warzyw i owoców

Eko kiszonki

Nasze kultury bakterii do kiszenia zawierają bakterie Lactobacillus plantarum, które należą do grupy bakterii kwasu mlekowego. Przeznaczone do fermentacji warzyw, owoców i soków. 1 saszetka wystarczy do ukiszenia 1 kg warzyw.

CERTYFIKAT PL-EKO-02, ROLNICTWO UE / SPOZA UE

Masa netto: 4,9g

CENA DOTYCZY 1 SZT.
Goeco.bio
Obsługą zamówień sklepu leczeniezywieniem.pl zajmuje się sklep goeco.bio.
Kliknij aby zobaczyć wszystkie produkty.
Zamów

Eko kiszonki

Nasze kultury bakterii do kiszenia zawierają bakterie Lactobacillus plantarum, które należą do grupy bakterii kwasu mlekowego. Przeznaczone do fermentacji warzyw, owoców i soków. 1 saszetka wystarczy do ukiszenia 1 kg warzyw.

JAK PRZYGOTOWAĆ EKO KISZONKI

Przygotuj:

‐ 1 saszetkę kultur bakterii do kiszenia

‐ wybrane warzywa lub owoce

‐ woda

‐ sól

‐ cukier

‐ 1 dające się szczelnie zamknąć naczynie do fermentacji (do kiszenia należy używać naczynia kamionkowego, ceramicznego, szklanego lub emaliowanego)

‐ 1 czysta wygotowana deska lub talerz

‐ 1 obciążnik np. wygotowany kamień, słoik z wodą lub inny ciężki przedmiot

Przechowywanie otwartej saszetki

Można podzielić zawartość saszetki na mniejsze porcje, ale wtedy saszetka musi być przechowywana w lodówce i szczelnie zamknięta. Inaczej kultury mogą ulec zbryleniu.

Wytwarzanie kiszonek na przykładzie domowej kapusty kiszonej

Z kapusty usunąć zewnętrzne liście, dokładnie ją umyć, wyciąć głąb, poszatkować.

Włożyć do naczynia i wymieszać z solą (10 g lub 2 łyżeczki soli, najlepiej kamiennej lub morskiej niejodowanej, na 1 kg warzyw).

Przygotować kultury bakterii:

Wsypać zawartość saszetki do ok. 200 ml zimnej wody z 25 g cukru i wymieszać.

Ułożyć warstwowo poszatkowaną kapustę w naczyniu, w którym będzie kiszona.

Każdą warstwę polać zaczynem z bakterii.

Resztę naczynia uzupełnić wodą, tak aby kapusta została całkowicie przykryta.

W naczyniu zostawić od góry wolną przestrzeń (od 2 do 7 cm).

Na kapuście położyć czystą wygotowaną deskę lub gruby talerz, a następnie obciążyć np. kamieniem tak, aby deska lub talerz były przykryte sokiem.

Zostawić do fermentacji w temp 20‐24⁰C w ciemnym miejscu.

Po 1‐2 dniach naczynie odpowietrzyć, ponieważ odbywa się mocne tworzenie gazu.

Przybliżony czas fermentacji zależy od rodzaju warzyw i preferencji (czy wolimy mniej, czy bardziej ukiszone warzywa). Przykładowo: kapusta ok. 6‐8 dni, ogórki, seler, fasola, czerwony burak ok. 10 dni, szparagi ok. 8‐10 dni.

PO UKISZENIU WARZYWA PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE / w temperaturze 4 ⁰ C

Uwagi

Ponieważ kiszenie warzyw jest procesem beztlenowym, ważne jest, aby warzywa były dobrze przykryte wodą z zakwasem, a naczynie szczelnie zamknięte. W przypadku drobno krojonych warzyw np. poszatkowanej kapusty dobrze jest ugnieść ją lub ubić drewnianym tłuczkiem, aby puściła sok i upewnić się, że nie pozostały przestrzenie powietrzne. Po ukiszeniu należy otworzyć pojemnik i umieścić w lodówce. Spowolni to dalszą fermentację.

Należy przestrzegać zasad czystości przy przyrządzaniu eko kiszonki (wyparzyć sprzęt wrzątkiem, dobrze wyszorować lub obrać warzywa korzeniowe). Jeżeli obce bakterie lub drożdże dostaną się do zaczynu, może pojawić się nietypowy zapach i smak, lub biały osad na wierzchu (pleśnie). Nie należy wtedy spożywać produktu.

Warzywa i owoce można kisić w całości lub pokrojone. Eko kiszenie będzie wtedy odpowiednio krótsze.

Płyn z kiszonek można wykorzystać do namoczenia warzyw albo owoców przeznaczonych do spożycia (na kilka godzin lub na noc). Bakterie obecne w tym płynie rozkładają pestycydy i inne szkodliwe substancje. Niektóre pestycydy i toksyny nie są rozpuszczalne w wodzie i dlatego samo mycie owoców i warzyw nie wystarczy, żeby się ich pozbyć.

Do kiszenia nadaje się większość warzyw: różne odmiany kapusty, ogórki, papryka, fasola, cebula, szparagi, dynia, cukinia, kabaczek. Dobrze kiszą się warzywa korzeniowe: marchew, buraki, seler, rzepa, rzodkiew, pietruszka. Można kwasić grzyby i owoce jak np. jabłka i śliwki.

Do zaczynu eko kiszonki można dodawać różne przyprawy: koperek, nasiona kminku, kopru włoskiego, pieprzu, owoce jałowca, ziele angielskie, świeży korzeń imbiru, korzeń chrzanu, natkę pietruszki, małą ostrą papryczkę, majeranek, rozmaryn.

Masa netto: 4,9 g


Szczegóły produktu

5905279349049

Komentarze do produktu

Komentarze (12)
Klasa: